Az érdeklődő levelek első 2 bekezdése tulajdonképpen egy bemutatkozó levél: miután leírod, hogy érdeklődni szeretnél, elmondod, hol láttad az információt és relevánsan bemutatkozol 2-3 mondatban.
Fontos, hogy a bemutatkozás releváns legyen: csak azt az információt add meg, ami a másik fél számára fontos lehet. Ha például egy biztonsági rendszerről szeretnél tájékozódni, fontos infó lehet, hogy mihez kell a rendszer (raktár vagy bolt őrzésére), milyen termékhez és hol van az a raktár, illetve bolt. Esetleg még az is, hogy mekkora épületekről van szó. Ez érdekelheti a biztonsági rendszerekkel foglalkozó céget.
Viszont nem érdekli őt ebben a szituációban az, hogy mikor alapítottam a céget és kik a főbb vásárlók.
Az érdeklődő levelek második felében történik meg az érdeklődés. Szépen leírod a kérdéseidet. Legfeljebb 4 kérdést szokás ezekben a levelekben feltenni. Arra figyelj, hogy a kérdéseidet változatosan tedd fel: használd az indirekt kérdéseket (a gyakorló leckében felelevenítheted tudásod az indirekt kérdésekkel kapcsolatban).
Ne az írd le, hogy:
Wie oft können Sie liefern?
Wie sollen wir zahlen?
Wie viele Produkte können Sie auf einmal liefern?
Bekommen wir ein Rabatt?
Hanem így fogalmazz:
Wie oft können Sie liefern? (egy kérdés maradhat úgy, ahogy van, így életszerűbb)
Ich möchte wissen, wie wir zahlen sollen.
Informieren Sie mich bitte, ob wir ein Rabatt bekommen können.
Könnten Sie mir mitteilen, wie viele Produkte Sie auf einmal liefern?
Az alábbi mintalevelekben külön színnel jelöltem a szerkezeti egységeket.
Sárgával a bevezető részeket: miért írok, hol láttam az infót. Szürkével a releváns bemutatkozást és zölddel a kérdéseket. Szín nélkül hagytam a megszólítást és az elköszönést, ezek mindegyik levélnél megvannak.
A szerkezet nagyjából ugyanaz, legyen az egy termék iránt érdeklődő levél:
Egy szolgáltatás iránt érdeklődő levél:
Vagy egy pénzügyi támogatás (pályázat) iránt érdeklődő levél:
Ez a gondolattérkép olyan szempontokat tartalmaz, amik gyakran előfordulnak az alábbi témákkal kapcsolatban és kérdés formájában is megjelennek az érdeklődő levelekben.
Az alábbi fájlban 30 olyan kérdést találsz, amik gyakran szerepelnek érdeklődő levelekben. Fogalmazd meg őket németül úgy, hogy egy közvetett kérdést (indirekte Frage) kapj. A közvetett kérdések gyakori bevezetőit használd:
- Ich möchte wissen, …
- Mich interessiert, …
- Mich würde interessieren, …
- Können Sie mir sagen, …
- Könnten Sie mir sagen, …
- Teilen Sie bitte mit, …
- Informieren Sie mich bitte über …
- Informieren Sie mich bitte darüber, …
- Ich weiß es nicht, …
- Ich habe keine Information über …
- Ich habe keine Information darüber, …
Az alábbi fájl tartalmazza a megoldást. Ellenőrizd le, hogy jól gondolkodtál-e. A kérdéseket bevezető kifejezések tetszőlegesen variálhatók – arra kell csak ügyelned, hogy az ‘über’ elöljárószó után nem lehet mellékmondatot használni, csak egy főnevet.