Az érdeklődő levelek első 2 bekezdése tulajdonképpen egy bemutatkozó levél: miután leírod, hogy érdeklődni szeretnél, elmondod, hol láttad az információt és relevánsan bemutatkozol 2-3 mondatban.
Fontos, hogy a bemutatkozás releváns legyen: csak azt az információt add meg, ami a másik fél számára fontos lehet. Ha például egy biztonsági rendszerről szeretnél tájékozódni, fontos infó lehet, hogy mihez kell a rendszer (raktár vagy bolt őrzésére), milyen termékhez és hol van az a raktár, illetve bolt. Esetleg még az is, hogy mekkora épületekről van szó. Ez érdekelheti a biztonsági rendszerekkel foglalkozó céget.
Viszont nem érdekli őt ebben a szituációban az, hogy mikor alapítottam a céget és kik a főbb vásárlók.
Az érdeklődő levelek második felében történik meg az érdeklődés. Szépen leírod a kérdéseidet. Legfeljebb 4 kérdést szokás ezekben a levelekben feltenni. Arra figyelj, hogy a kérdéseidet változatosan tedd fel: használd az indirekt kérdéseket (a gyakorló leckében felelevenítheted tudásod az indirekt kérdésekkel kapcsolatban).
Ne azt írd le, hogy:
How often can you deliver?
How shall we pay?
How many products can you deliver?
Can we get a discount?
Hanem így fogalmazz:
How often can you deliver? (sima kérdés, marad úgy, ahogy van)
I would like to know how we shall / we have to pay. (indirekt kérdés 1)
Could you inform me, if we can get a discount? (indirekt kérdés 2)
Can you tell me, how many products you can deliver? (indirekt kérdés 3)
A mintalevélben külön színekkel jelöltem a szerkezeti egységeket. A piros jelzi a kezdő mondatot, kékkel jelöltem a releváns bemutatkozó részt – ami ahhoz kell, hogy megfelelő információkat kapjak majd a válaszlevélben. Zöld színnel látható a levél érdeklődő része.
Az alábbi típusmondatokból könnyen összeállíthatsz egy érdeklődő levelet:
Az alábbi fájlban 30 olyan kérdést találsz, amik gyakran szerepelnek érdeklődő levelekben. Fogalmazd meg őket angolul úgy, hogy egy közvetett kérdést (indirect question) kapj. A közvetett kérdések gyakori bevezetőit használd:
- I would like to know, …
- I need some information about, …
- Could you tell me, …
- Could you inform me, …
- I have no information about, …
- I do not know, …
Az alábbi fájl tartalmazza a megoldást. Ellenőrizd le, hogy jól gondolkodtál-e. A kérdéseket bevezető kifejezések tetszőlegesen variálhatók.