Mire kíváncsi a leveledet javító vizsgáztató?
- Arra kíváncsi, hogy tudsz-e ÉRTHETŐEN kommunikálni egy adott üzleti szituációban.
Az ’érthetően’ nem azt jelenti, hogy halál pontos nyelvtani szerkezetekkel, hanem azt, hogy ha ő egy üzleti partner lenne, megértené-e, hogy mit akarsz tőle: vásárolni, panaszt tenni, vagy érdeklődni stb. És ezt egyértelműen a tudomására tudod hozni, vagyis nem kevered a jelen, jövő és múlt időket, egyezteted az alanyt az állítmánnyal. A nyelvtan szempontjából ezek a legfontosabb dolgok, amiket be kell gyakorolni.
- Arra is kíváncsi, hogy relevánsan tudsz-e NYILATKOZNI (írni) egy adott SZAKMAI TÉMÁBAN.
Ha például be kell mutatnod a cégedet, tudod-e, melyek a legfontosabb információk, amiket ilyenkor el szoktak mondani. Ha reklámhordozókat kell ajánlanod, tudod-e, melyik milyen előnyökkel, hátrányokkal jár (vagyis ugyanazt kell tenned, mint a szituációs szerepjáték feladatban).
- Érdekli még az is, hogy elsajátítottad-e a német üzleti levelek STÍLUSJEGYEIT, JELLEMZŐ KIFEJEZÉSEIT és SZERKEZETÉT.
Ezek sok esetben eltérnek a magyar hivatalos levelektől, ezért nem árt átvenni őket. Ha ezekkel tisztában vagy, nem is kell nagyon gondolkodnod egy üzleti levél megírásakor, percek alatt ’összeállíthatod’ az egészet.
- Az is fontos szempont az értékelésnél, hogy világosan ki tudod-e fejteni a mondandódat a MEGADOTT KERETEN BELÜL (szavak száma, általában 140-160) maradva.
Ha túl keveset írsz, esetleg kimarad valami, a mondataid sem lesznek összetettek, és a stílus sem lesz megfelelő. Ha meg túl sokat írsz, elveszik a lényeg, a végén már azt sem lehet tudni, hogy mit is akarsz valójában.
- Végül, de nem utolsó sorban azt is elvárják Tőled, hogy egy ilyen levelet MAXIMUM 30 PERC ALATT hozz össze.
Ez teljesen életszerű, hiszen kellő gyakorlattal a való életben sem tölt el az ember ennél többet egy ajánlatkérés, tájékoztató vagy panaszlevél megírásával.
A következő leckéből megtudhatod, hogy mire figyelj oda az üzleti levelek írásakor és hogyan gyakorold be legszükségesebb dolgokat.