Szakmai nyelvvizsga – de melyik?

A kép egy jól ismert Monty Python jelenetből lett kiollózva. A jelenet címe: 100 méteres síkfutás orientációs készséggel nem rendelkezők számára. Érdemes megnézni, nagyon jó. Itt találod.

Először biztosan jót nevetsz rajta, aztán rájössz, hogy Te is indulhatnál ebben a kategóriában. Mert fogalmad sincs, hogy ha már rászántad magad a szakmai nyelvvizsga megszerzésére, merre indulj.

Készülj fel célirányosan

Lényege, hogy nem teszel meg felesleges köröket, nem tanulsz meg felesleges dolgokat csak azt, ami a nyelvvizsga sikerességéhez kell.

Nem kapkodsz, mert tudod, melyik vizsgára készülsz és tudod, hogy ott mit várnak el Tőled. Azt is tudod, hogy mennyi időt tudsz a felkészülésre szánni és tisztában vagy a saját képességeiddel, motivációddal is.

A céltudatossághoz Te magad is hozzájárulhatsz annyival, hogy eldöntöd: évekig akarod-e próbálgatni a nyelvvizsga megszerzését, vagy túl akarsz lenni rajta egyetlen vizsga alkalmával.

 

Válaszd a számodra megfelelőt

Orvosi vagy műszaki nyelvvizsgából nincs nagy választék. Nem nehéz választani. Gazdasági, üzleti témájú szakmai nyelvvizsgákból viszont több féle is van. A bőség zavara pedig megnehezíti a döntést.

Érdemes feltérképezni, hogy az általad preferált nyelvvizsga milyen feladatokból áll és vannak-e jó felkészítő anyagok.

Át kell gondolnod, hogy képes vagy-e teljesen önállóan felkészülni a vizsgára. Ha segítségre, irányításra van szükséged, nézz utána, hogy van-e a közelben felkészítő tanfolyam illetve magántanár.

Az sem utolsó szempont, hogy külföldön is akarod-e lobogtatni a bizonyítványt – ebben az esetben egy külföldön is elfogadott nyelvvizsgát kell választanod.

Ilyen például az LCCI. Nagyon jól használható és alapos szaknyelvi tudást ad, mire a felkészülés végére érsz.

A szóbelin társalgás és szituáció a feladat. Sztenderd gazdasági témákban.

Az írásbeli nagyon összetett – mindegyik feladatban írnod kell különféle szövegeket: beszámoló, újságcikk, memo, reklámszöveg stb. Izgalmas feladat, de nem Neked való, ha nem vagy kreatív és nem megy a gördülékeny írásbeli kommunikáció.

További infó: https://lcci.hu/nyelvvizsga-elott/letoltheto-mintafeladatok/

 

Milyen lehetőségeid vannak?

Számos gazdasági szakmai nyelvvizsga létezik, a teljesség igénye nélkül összeszedtem pár hasznos infót, ami alapján meghozhatod a döntésedet.

 

BGF egynyelvű gazdasági nyelvvizsga

A szóbeli: olyan feladatok, amelyek bármelyik szakmai nyelvvizsgán előjöhetnek. Készülés szempontjából ez jó, mert sok gyakorló anyagot tudsz felhasználni. Ezért mindegyikre jól fel tudsz készülni.

Szakmai bemutatkozás: kiszámítható kérdések, amiket általában feltesznek. Jóval kevesebb téma, mint egy általános nyelvvizsgán.

Szituáció: meg vannak adva a szempontok, amiket bele kell építeni a szerepjátékba.

Grafikon elemzése: szűk, könnyen megtanulható szókincs kell hozzá. Nincsenek váratlan kérdések, mert csak Te beszélsz. Előre megtanult mondatokat használva. Hálás feladat.

Az írásbeli: 3 különböző szöveghez van 3 különböző feladat. A szövegek különböző témákat taglalnak, és az egészre nincs túl sok időd, 60 perc alatt kell megoldanod.

Íráskészség feladat: 2 szöveget kell létrehoznod, ami lehet levél, email, beszámoló, reklámszöveg, brosúra stb. Felkészülés szempontjából nem egyszerű, mert mindegyiknek más a szerkezete, stílusa, és ezeket mind be kell gyakorolnod.

Hallásértés feladat: szintén sztenderd. 2 szöveghez kell megoldanod 1-1 feladatot. Mindkét szöveg gazdasági témájú –ezért jól begyakorolható.

Megjegyzés: A felkészítő kiadványokat, feladatokat én mindig túl nehéznek és bonyolultnak találtam a tanítványaim számára. Akkor válaszd ezt a vizsgát, ha jól beszéled a célnyelvet, és sok időd van a felkészülésre.

További infó: https://www.nyelvvizsgak.hu/page/default.asp?id=XSPPMC

 

BME gazdasági nyelvvizsga

A szóbeli: ugyanaz, mint a BGF esetében.

Grafikon helyett: önálló témakifejtés. 2 téma közül választhatsz. Vannak kérdések, de önállóan kell beszélned. Legtöbbször más vizsgán is gondot okoz a jól felépített beszéd teljesítése.

Az írásbeli: 3 szöveggel kell dolgoznod, melyekhez 3 különböző feladatot kell megoldanod. Felkészülésnél időigényes, a vizsgán meg fárasztó lehet.

Íráskészség feladat: sokkal kiszámíthatóbb, mint a BGF esetében. 1 grafikont kell írásban elemezni – ami nagyon jól begyakorolható – és egy üzleti levelet kell írni. Üzleti levelekből nincs sok féle, és a szerkezetük nagyon hasonló – tehát hatékonyabban fel tudsz rá készülni.

Hallásértés feladat: sztenderd. 1-1 gazdasági témájú szöveg alapján kell jegyzetelni, vagy igaz-hamis válaszokat adni.

Megjegyzés: Hasonló, mint a BGF vizsgánál.

További infó: http://www.bmenyelvvizsga.bme.hu/hu/letoltheto_feladatok2/vizsga_elott

 

Gazdálkodó – Kodolányi János Egyetem

A szóbeli: nincs újdonság. Szakmai bemutatkozás és társalgás, szituáció és a végén egy grafikon szóbeli elemzése.

Szakmai társalgás: tételszerűen meg lehet tanulni a 15 szakmai témához tartozó ismereteket, hiszen az altémák bárki számára elérhetőek, ezeket ki tudod dolgozni.

Szituáció: kőkeményen a szakmai ismereteket kéri számon. Szempontokat sem kapsz, teljesen arra kell hagyatkoznod, amit a vizsgáztató mond. Viszont nem érhet meglepetés, ha a témákat kidolgozod és megtanulod.

Grafikon: monológ, szűk szókincs, 4 féle grafikon. Könnyen megtanulható.

Az írásbeli: számíthatsz arra, hogy nyelvtant és pontos szókincset kér számon 1-2 feladat. A 3 szöveg és a feladatok sokfélesége megnehezítheti a gyakorlást.

Ami itt zavaró lehet, hogy a 3 szövegből 2 közös az idegenforgalmi és az üzleti modulban. Ez azt jelenti, hogy simán kaphatsz olyan szöveget, ami idegenforgalmi szaknyelvet, ismereteket igényel.

Íráskészség feladat: üzleti levél, email vagy beszámoló. Valamelyik 2 biztosan szerepel – azonban kellő segítséggel nem lehet gond a felkészülés. Szótárt nem lehet használni.

Hallásértés feladat: mindkét szöveg közös mindkét modulban. Így lehet, hogy az idegenforgalomhoz több köze lesz, mint a gazdasági témákhoz.

Megjegyzés: Nem találtam csak gazdasági modulra felkészítő kiadványt, így olyan feladatokkal is dolgozni kellett, ami kicsit feleslegesnek tűnt.

További infó: http://gazdalkodo.kodolanyi.hu/felkeszules/mintafeladatok

 

Zöld Út – MATE (korábban Szent István Egyetem)

A kedvencem. Ebben a vizsgarendszerben vizsgáztatok a legrégebb óta, ebben van a legtöbb tapasztalatom. Rengeteg sikerélmény is kapcsolódik hozzá, hiszen nagyon sok hallgatóm tett sikeres nyelvvizsgát az elmúlt 20 évben.

A siker titka talán az, hogy ez egy olyan nyelvvizsga, ami a kommunikációt helyezi előtérbe. Maximálisan. Fontosabb, hogy el tudd mondani, amit akarsz, mint az, hogy ezt milyen nyelvhelyességgel teszed.

A szóbeli: társalgás, szituáció, grafikonelemzés. Mindhárom feladatban nagy hangsúlyt kap a kommunikáció, és a szakmai szókincs.

A szakmai társalgás: 7 nagyobb téma van megadva, azokat kell körüljárni, azokban kell egy kicsit jobban elmélyedni. Nem kidolgozott tételeket kell felmondani, hanem beszélgetni kell néhány témáról.

A szakmai szituáció: olyan feladatokkal találkozol, amik az életben is megtörténhetnek. Ha rendesen felkészülsz a vizsgára, olyan ismereteket és készségeket sajátíthatsz el, amiket a későbbiekben is tudsz használni, mondjuk a munkád során.

Grafikonelemzés – nagyon jól elsajátítható olyanoknak is, akiknek kicsit nehezebben megy az idegen nyelvek tanulása.

Az írásbeli: 2 szöveget (1 gazdasági, 1 környezetvédelmi) kell 2-2 feladat segítségével feldolgoznod. Ha tájékozott vagy a témákban, megvan a szókincs és eleget gyakoroltál, nem jelenthet gondot a feladatok megoldása.

Íráskészség feladat: egy levelet kell írni – megadott szempontok alapján. Mindig csak 1 üzleti levelet. Ez nagy könnyebbség, mert abból van kb. 6 féle, tehát abszolút megtanulható.

A másik feladat: egy táblázat írásbeli elemzése. Ehhez pedig a szóbelire elsajátított grafikonos szerkezetek nyújtanak óriási segítséget.

Az írásbeli vizsgán egynyelvű szótárt lehet használni. Célszerű ennek a használatát is gyakorolni.

Hallásértés: 1 (biztosan) gazdasági és egy (biztosan) környezetvédelmi szöveghez kell megoldani egy-egy feladatot. Mivel kiszámíthatóak a témák, rendszeres gyakorlással jól fel lehet készülni erre a vizsgarészre is.

Megjegyzés: Rengeteg gyakorló feladatsor áll rendelkezésre, ami megkönnyíti a felkészülést. A vizsga kommunikatív jellegéből adódóan olyanoknak is ajánlom, akiknek döcögősebben megy a nyelvtanulás –a nyelvtan miatt.

További infó:  https://zoldut.uni-mate.hu/mintafeladatsorok

 

Ha szeretnél hozzászólni a fenti témához, tedd meg itt:

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Kapcsolódó cikkek

A próbavizsga

A próbavizsga

Miért érdemes próbavizsgát tenni egy ‘éles’ nyelvvizsga előtt? A bejegyzésben elolvashatod, milyen előnyökkel jár, ha először egy próba-nyelvvizsgára fizetsz be.

6. témakör: Értékesítés

6. témakör: Értékesítés

Mennyire szakmai egy szakmai nyelvvizsga? A bejegyzésből megtudhatod, milyen ismereteket kell elsajátítanod az ‘értékesítés’ témakörhöz, ha szakmai nyelvvizsgára készülsz.

Csöbörből vödörbe?

Csöbörből vödörbe?

Ahogy az egyetemisták és az idegennyelv tanulás helyzetét elnézem – szerintem igen. Nagyon is. 20 éve vagyok nyelvtanár egy egyetemen. 20 éve nézem a kínlódást az egyetemeken történő nyelvoktatással kapcsolatban – voltak jó pillanatok, döntések, de sajnos ezek nem voltak hosszú életűek. A bejegyzésben a jelenlegi helyzetről írom le a véleményem, remélem, sok gólyához eljut.

Összeesküvés-elmélet?

Összeesküvés-elmélet?

Összeesküvés-elmélet? Nemrég az egyetemen bejött egy kollégám az egyik órámra, hogy a hallgatók között hirdesse a nemrég indult ’A jövő vezetői’ elnevezésű programot. Érdekes és nagyon vonzó dolgokat mondott a programmal kapcsolatban, nekem – nyelvtanárként – az...

Levélírás 7 napos kihívás

Levélírás 7 napos kihívás

7 napon keresztül kaptál 1-1 kérdést az angol és a német üzleti levelek írásával kapcsolatban. Ha derekasan végigcsináltad a kihívást, bizonyára kíváncsi vagy a megoldásokra is. A bejegyzésben megtalálod a kérdéseket és a megoldásokat is.