7 kifogás a nyelvvizsga megszerzése ellen
AVAGY
7 érv, miért érdemes nyelvvizsgát szerezni
1. A nyelvvizsga megszerzése nélkül is tanulhatom a nyelvet
Egyetértek. Egy darabig kitart a lelkesedés.
DE sok-sok év elteltével?
Én biztosan elveszíteném a motivációmat. Én sem tudnék teljes erőbedobással olyan dologra összpontosítani, ami évekig tart és nincs semmilyen lezárása, kimenetele. Akkor meg minek?
Ráadásul visszajelzés nélkül? Ha valaki nyelvvizsgát szerez, hivatalosan is bebizonyítja, hogy eljutott egy szintre egy idegen nyelv ismeretében. Ha nem sikerül a vizsga, akkor arról kap visszajelzést, hogy még nincs azon a szinten. További gyakorlással, tanulással viszont eljuthat arra a szintre.
A legtöbb dologról, általunk tanult ismeretek megszerzéséről hivatalos visszajelzést is kapunk – és el is várjuk, hogy adjanak. Ilyen az iskolai bizonyítvány, az érettségi bizonyítvány, a diploma, a vezetői engedély, egy OKJ-s vagy Felnőttképzés, egy csapatépítő tréning stb.
A legtöbb ember szerintem úgy van kódolva, hogy amit számon kérnek tőle, arra odafigyel, arra felkészül, azt komolyan veszi.
2. A nyelvvizsga nem tükrözi a nyelvtudást, az csak egy papír
Lehet.
Van is ellenpélda bőven. Mindenki ismer olyanokat, akiknek megvan a papírjuk, de nem tudnak egy pohár vizet kérni idegen nyelven.
DE ha nem a nyelvvizsga megszerzése tükrözi a nyelvtudást, akkor mi?
Vannak olyan cégek, ahol a HR-es a beküldött önéletrajzok közül a 0. körben kirostálja azokat, amelyekben nincs hivatkozás valamilyen nyelvvizsgabizonyítvány meglétére.
Lehet, hogy papír nélkül is jól beszélsz például angolul, de nem lesz lehetőséged bebizonyítani, mert be sem hívnak az állásinterjúra. Másrészt pedig, a nyelvvizsgára való felkészülés 3-4 hónapja alatt végre rendszerbe kerülnek az addig megtanult dolgok, és új ismeretekkel is gazdagodhatsz.
3. Csapnivaló az iskolai nyelvoktatás – így lehetetlen küldetés
A legegyszerűbb kifogás mind közül.
Emellett sajnos igaz is.
Én is tapasztalom, amikor a hallgatóim rémtörténeteket mesélnek a középiskolai nyelvórákról.
DE van rengeteg jó szakember, nyelviskola és internetes felület, ahol segítséget kaphatsz – ha TÉNYLEG tenni akarsz azért, hogy fejleszd a nyelvtudásod és esetleg nyelvvizsgát szerezz (lásd 1-2 pont).
Egy Murphy-törvénykönyben olvastam és valahogy ide illik – legalább is a 2. mondat: „Tévedni, hibázni emberi dolog. Másra kenni még emberibb.”
4. Ha lenne az egyetemen ingyenes nyelvoktatás, nem lenne gond a felkészülés
Ez is jó kifogásnak hangzik.
DE ami ingyen van, azt az emberek nem becsülik meg. Mert nem kell megdolgozni érte. Egyrészt.
Másrészt több egyetemen eddig is biztosítottak a hallgatóknak ingyenes nyelvoktatást. Ott sem szerzett mindenki nyelvvizsgát. Mostantól minden egyetem köteles szaknyelvi oktatásban részesíteni a hallgatókat. Mégsem fognak sokan nyelvvizsgára készülni csak azért, mert ingyen nyelvórákat kapnak.
Ha viszont van egy célod, vagy jobb állást szeretnél a jövőben, vagy csak valamit le szeretnél tenni az asztalra 10 év nyelvtanulás után – azért biztosan motiváltabban fogsz az ingyen órákon dolgozni. És attól sem riadsz vissza, hogy a célod elérése érdekében ne csak az ingyenes órákra szorítkozz.
5. Úgysem kell majd a munkámhoz, nem kéri majd senki
Elképzelhető.
DE a jövőbe látsz?
Honnan tudod, hogy mi lesz Veled, a munkahelyeddel vagy a munkáltatóddal pár év múlva? A munkádhoz lehet, hogy nem kell majd, de a munkahelyi kommunikációhoz viszont elképzelhető, hogy jól jönne egy magabiztos nyelvtudás.
Mondjuk ahhoz, hogy TE képviseld a céget egy nemzetközi vásáron. Vagy ahhoz, hogy egy külföldi partnerrel való együttműködés kapcsán normálisan meg tudj szólalni idegen nyelven és ténylegesen részt tudjál venni a munkában.
6. Saját cégem lesz, oda meg nem kell a nyelvtudás
Ahhoz tényleg nem.
Nyilván nem fogod magad ’állásinterjúztatni’, és nem fogsz magadtól nyelvtudást számon kérni.
DE nagy valószínűséggel a TE céged lesz majd az, amelyik nem tud majd külföldi piacokra lépni, se külföldi üzleti partnereket szerezni, mert nem beszélsz megfelelő szinten egy idegen nyelvet sem. Tolmácsot meg nem fogsz ezért fizetni, mert sokba kerül.
7. Nyelvvizsga és nyelvtudás nélkül is lehetek jó szakember
Vitathatatlan érv.
Amennyiben víz, gáz- és központifűtés szerelő szeretnél lenni. Vagy buszvezető. Vagy bármi, amihez nem kell egyetemi végzettség.
DE attól a pillanattól kezdve, hogy diplomát szerzel, TE leszel a szakember.
Előbb-utóbb vezető beosztásba kerülsz, és Neked kell majd megmondani, mi legyen, és hogyan legyen. Ha a saját szakmádban nem tudsz majd a legújabb trendekkel lépést tartani – mert nem érted az idegen nyelven írt szakirodalmat, vagy nem tudsz elmenni egy konferenciára a nyelvtudás hiánya miatt – pillanatok alatt leköröznek majd azok, akik mindezekre képesek lesznek.
Persze az sem mindegy, ki milyen ösztönzést kap a családjától, tanáraitól, munkáltatójától. Az sem mindegy, ki milyen nyelvvizsgát választ. Előfordulhat, hogy nem a megfelelő nyelvvizsga-típus kiválasztása vezet ahhoz, hogy sokan vért izzadnak a felkészülés során vagy el sem kezdik azt, mert visszariadnak.
Ezért érdemes arról tájékozódni, hogy milyen nyelvvizsgák léteznek, melyik milyen előnyökkel jár, vagy milyen nehézségei vannak.
A következő bejegyzésben ebben igyekszem segítséget nyújtani.
0 hozzászólás