kinek jó a nyelvvizsga-amnesztia?
A törvényt elfogadták. Az állam nem írja elő a diplomához szükséges nyelvvizsga teljesítését.
A törvény értelmében az egyetemeknek kell majd eldöntenie, nyelvvizsga-bizonyítványhoz kötik-e a diploma megszerzését – legalább is bizonyos szakok esetében.
Nyelvtanár vagyok, sok éves felkészítői és vizsgáztatói tapasztalattal. Nem tudom megállni, hogy ne írjam le a véleményem.
Nem tudom eldönteni, ez a törvény kivel tolt ki jobban.
Azokkal, akik ebből (is) élnek
A nyelvtanárokkal, nyelviskolákkal és a nyelvvizsgaközpontokkal biztosan. Mintha kihúzták volna a lábuk (megélhetésük) alól a talajt. Hiszen kevesebben vannak azok, akik maguktól is látják a nyelvtudás hasznát.
Kevesebben vannak, akik kényszer nélkül is szükségesnek tartják, hogy tudásukról papírt is szerezzenek. A többség nyilván a kisebb ellenállás felé halad: ha nem kell, akkor nem csinálja. Nem fog hobbiból nyelvvizsgát szerezni.
Azokkal, akik eddig komolyan vették
Kitoltak azokkal az egyetemistákkal is, akik időt, energiát és pénzt nem sajnálva MÁR letették a nyelvvizsgát (bizonyos szakokon 2 db-ot is!). Én a helyükben biztosan bosszankodnék, és igazságtalannak tartanám ezt az eljárást.
A szorgalmasabbak kínlódtak, hogy nyelvvizsgájuk és diplomájuk legyen. A linkek meg, akik 3-5 vagy sok év alatt nem szereztek nyelvvizsgát, kibekkelték. És most minden további nélkül elengedik nekik ezt a feltételt.
Azokkal, akikre áttolták a felelősséget
Úgy gondolom, az egyetemek sem lettek könnyű helyzetbe hozva. Rájuk lőcsölték a felelősséget. Ha nem írja elő a nyelvvizsgát, a diploma értéke eshet vissza nemzetközi viszonylatban (is): lesz egy csomó diplomásuk, megint nyelvtudás nélkül.
Mint annak idején, hiszen ezért vezették be a nyelvvizsga követelményét: ha már diplomás vagy, beszélj nyelveket. Készült egy felmérés és az jött ki, hogy a magyarok idegennyelv tudása pocsék. A diplomásoké is. Ezért gondolták, ha követelményként írják elő a diplomához, javulni fog a helyzet.
Nem javult, mert sok diploma ragadt az egyetemeken. A hallgatók egy része nem tudta megugrani ezt a követelményt. (Ennek 1000 + 1 oka van / lehet, de ezzel majd a későbbiekben foglalkozok). Úgy orvosolták a problémát, hogy inkább eltörölték a követelményt. Pontosabban áttolták a felelősséget az egyetemekre.
Visszatérve az egyetemek dilemmájára: ha viszont úgy dönt, továbbra is előírja a nyelvvizsgát a diplomához, hallgatókat veszíthet. És onnantól már neki kell küszködnie a petíció-gyártókkal.
Azokkal, akiknek az új törvényt be kell tartani
A törvény szerint az egyetemeknek kell majd gondoskodniuk a szaknyelv oktatásáról. Információim szerint nem sok egyetem büszkélkedhetett eddig órarendbe is beépített, szaknyelvi órákkal. (A MATE, ahol tanítok, büszkélkedhet J). Ahol eddig nem volt nyelvoktatás, ott ennek a bevezetése sok munkát, és költséget jelent majd. Ez sem fogja megkönnyíteni a felsőoktatási intézmények helyzetét.
Azokkal, akikre (jelenleg) nem vonatkozik
Ők azok, akik éppen most végzik egyetemi tanulmányaikat és hónapok óta bizonytalanságban vannak. Amikor beléptek az egyetemre, úgy volt, hogy kell a nyelvvizsga.
Közben felröppent a hír, hogy lehet, nem kell majd. Most már legalább van törvény, de az egyetemek a jelenlegi hallgatók sorsáról – tudtommal – ezidáig nem döntöttek. A hallgatók meg azon morfondíroznak, hogy elkezdjenek-e a nyelvvizsgájukra készülni vagy sem.
Ha pedig már elkezdték a felkészülést egy tanárral vagy tanfolyamon, azon gondolkodnak folytassák-e vagy sem. Nyilván feleslegesen senki nem akar pénzt és energiát áldozni erre. (Zárójelben jegyzem meg, hogy szerintem nem felesleges, de erről majd legközelebb fejtem ki a véleményem).
Nyelvvizsga és főleg szakmai nyelvvizsga nem terem minden hónapban, ezekre általában jó előre jelentkezni is kell. Ha sokáig nem derül ki, mi lesz a már meglévő hallgatók sorsa, könnyen lecsúszhatnak a vizsgaidőpontokról. De ami még rosszabb: ha sokáig morfondíroznak, a vizsgára való felkészülés is csúszni fog. Könnyen lehet, hogy így a diplomaosztóig nem tudnak nyelvvizsgát tenni.
Egyetlen csoporttal nem tolt ki az amnesztia
Azokkal az egyetemistákkal, akik valamilyen oknál fogva NEM TUDTAK vagy NEM AKARTAK nyelvvizsgát szerezni.
Van, akinek különböző ‘disz’-es problémák nehezítik meg a nyelvtanulást és teszik akár teljesíthetetlenné a nyelvvizsga megszerzését. Ezt a problémát viszont nem egy nyelvtanár, nem a nyelvoktatás fogja megoldani.
Súlyos esetekben ezt a problémát egy szakember fogja megoldani, aki javasolhatja, hogy mentsék fel az illetőt a nyelvvizsga-kötelezettség alól. Amennyiben nem súlyos az eset – úgy vélem, teljesíthető egy nyelvvizsga. Sok munkával, de teljesíthető (főleg ha megtalálja valaki a számára ideális nyelvvizsgát). Mondjuk nekik jól jöhet egy ilyen könnyítés, nem vitatom. De nem ők képviselik a többséget.
Vannak azonban olyanok is, akik egyszerűen csak nem vették a fáradságot sem az egyetemi tanulmányaik folyamán, sem azt követően. nem szereztek nyelvvizsgát. Inkább petíciókkal kezdték bombázni a törvényhozókat. Végül eredménnyel jártak és most röhögnek a markukba.
Nem egy olyan diákkal találkoztam már a pályafutásom során, akinek a lehetősége is meg lett volna a nyelvtanulásra, a képessége, készsége is megvolt hozzá. Mégsem szerzett nyelvvizsgát, mert nem tartotta fontosnak. Inkább kibekkelte – és végül is jól járt.
Jól járt?
Én nem hiszem. Hosszú távon biztosan nem.
Rövid és nem reprezentatív ’kutatást’ végeztem az egyetemisták körében, hogy tulajdonképpen mi volt a baj ezzel a nyelvvizsga-kötelezettséggel.
A válaszok nem leptek meg és részben igazat is tudok adni a fiataloknak. Másrészt vitatkoznék is néhány észrevétellel.
A következő bejegyzésben erről fogok írni és talán segítség lesz ez azoknak, akik nem tartják ördögtől valónak a nyelvtanulást és a tanulási folyamatot lezáró nyelvvizsga megszerzését. Főleg, ha diplomás szakember lesz belőlük.
Talán azokat is meg tudom majd győzni a további nyelvtanulás fontosságáról, akik még tanácstalanok és nem tudják, folytassák-e a vizsgára való felkészülést.
Ha szeretnél hozzászólni a fenti témához, tedd meg.
Ha úgy gondolod, más is elolvasná a cikket, oszd meg, küldd el.
Ha érdekel a folytatás, figyeld a Facebook oldalamat.
Ha érdekel a folytatás, kövesd a Facebook oldalamat:
0 hozzászólás