MIért érdemes szaknyelvet tanulni?

 

Azt senki nem vitatja, hogy egy villamosmérnök, egy orvos vagy egy kőműves értse azokat a dolgokat, amikről a szakmával kapcsolatban, munkavégzés közben beszélnek. Magyarul.

Ugyanez elvárható lenne egy közgazdásztól egy HR-estől vagy egy agrármérnöktől: ha nemzetközi közegben meg kell szólalniuk, vagy írásban kell kommunikálniuk, elvárható lenne, hogy ne konyhanyelven társalogjanak egy szakmai témával kapcsolatban, hanem az adott szakma szaknyelvén.

Ilyenkor jönnek az ellenérvek, hogy „Ugyan miért fontos ez? Én nem akarok külföldön, külföldiekkel dolgozni.”

Egyrészt honnan tudod, mi lesz 5 év múlva?

Másrészt nem biztos, hogy ezt Te fogod eldönteni. Egyszer csak belekerülsz a helyzetbe – és akkor milyen jó lenne a magabiztos nyelvtudás.

Néhány érv

Magyarországon megközelítőleg 14 500 külföldi irányítású cég van. Ez elég nagy szám ahhoz, hogy ezen cégek egyikénél fogsz kikötni. Annak is nagy a valószínűsége, hogy előbb-utóbb kapcsolatba kerülsz a külföldi menedzsmenttel, vezetőkkel, beszállítókkal, és más egyéb partnerekkel.

Ha jól akarsz az ilyen találkozókból kijönni, és netán karriert szeretnél a cégnél befutni, nagyon jól jöhet, ha pontosan, egyértelműen és a szakmához adekvát módon tudsz idegennyelven kommunikálni.

Hiába gondolod, hogy egy kis magyar cégnél tök felesleges pl. angolul megrendeléseket, reklamációkat kezelni, előbb-utóbb minden valamire való kis magyar cég kénytelen kitenni a lábát a külföldi piacra.

Kicsi ország vagyunk, a nagy profit több vásárlót igényel. És ha jó a termék, akkor miért ne szeretnéd külföldön is eladni?

Az első ilyen lépés lehet az, hogy részt veszel a céggel egy nemzetközi vásáron. Egy ilyen vásár olyan, mint egy ’rapid randi’. Kapsz 2 percet, hogy mindent elmondj a cégedről, ami fontos lehet egy megrendelőnek vagy potenciális üzletfélnek. És ebben a 2 percben igencsak meggyőzőnek kell lenned.

Nyelvileg is. Itt nem fér bele a ’things’, a ’something’ és  a ’kinda’. Ha ilyeneket használsz, nem vesznek komolyan.

A másik lépés lehet, hogy egy projektben veszel részt más, külföldi szakemberekkel, cégekkel. Ha a fenti stílust hozod, és még a saját magad bemutatását is az általános iskolai angoltudással akarod megoldani, te leszel a ’tudatlan, komolytalan kelet-európai’.

Hiába van a szaktudásod magasan a többieké fölött, a szegényes kommunikációval könnyen lenullázhatod.

Szerinted van olyan tudomány- vagy gazdasági ágazat, melynek a szakirodalma legelőször magyarul jelenik meg?

Ha lépést akarsz tartani a szakmád újításaival, vagy fejlődni szeretnél, megkerülhetetlen a szaknyelv ismerete – és használata.

A sort lehetne még folytatni.

Szaknyelv az egyetemi oktatásban

A jó hír, hogy az egyetemeken a jövőben kötelező lesz a szakmai idegennyelv tanítása, így Neked is jobb lesz, hiszen nem Neked kell különórákat és tanfolyamokat keresnek, hanem eléd teszik a szaknyelvet, hogy Te már csak annak az elsajátításával foglalkozz.

Nyelvtanárként azt javaslom, élj a lehetőséggel és használd ki maximálisan.

A jövőd szempontjából nagyon fontos lehet.

  • Nagyobb lesz így a nyelvtanulás iránti motivációd, hiszen nem ugyanazokat a témákat fogod tanulni 5x-re (pl. család, szabadidő, utazás) – hanem végre a szakmádhoz kapcsolódó, és éppen ezért új dolgokról fogsz idegennyelven tanulni (legyen az a növénytermesztés, pénzügy, jogi ismeretek stb.).

 

  • Biztosan hasznos lesz, hiszen az idegennyelvű szakirodalmat már a diplomamunkádhoz is felhasználhatod, a szakmai témák pedig egy külföldi állásinterjún is előjöhetnek.

 

  • Végeredményképpen pontosabban, igényesen és érthetően tudsz majd kommunikálni a szakmádat érintő helyzetekben, dolgokban.

Figyelj majd oda az órákon, megéri!

Jómagam 20 éve tanítok gazdasági és mezőgazdasági szaknyelvet. A 20 év alatt azt vettem észre, hogy a szakmai nyelvet a gyengébb angolos/németes tanítványaim is el tudták bizonyos szinten sajátítani (pl. középfokú szakmai nyelvvizsgát tettek).

Jóval kevesebb a feldolgozandó téma, kevesebb szót kell megtanulni, ezáltal emészthetőbb az anyag.

A kommunikáció mindig felülírja a nyelvtant, azaz sokkal fontosabb, hogy adott helyzetben a megfelelő szavakat használd, minthogy minden nyelvtani apróságra odafigyelj. (ez tetszeni fog azoknak, akik nincsenek jóban a nyelvtani szerkezetekkel)

Segítség a tanulmányaidhoz

Amennyiben valamilyen gazdasági szakon vagy / szakra mész, gazdasági vagy üzleti szakmai idegennyelvet kell majd tanulnod. Lehet, hogy segítségre szorulsz, mert nem lesz minden egyértelmű, mert sok lesz az anyag, vagy mert a többiek jobbak lesznek Nálad.

Én annyit tudok hozzátenni a szaknyelvi ismereteid bővítéséhez, hogy több olyan tréningből, anyagból, szaknyelvi csomagból is választhatsz, melyek segítenek a nyelvtanulásban. Ezeket itt találod: Szaknyelvi anyagok

A Gorm szaknyelvi tréningek facebook oldalon igyekszem hasznos információkat, érdekességeket, tanácsokat adni mindazoknak, akik a szaknyelvi tudásukat szeretnék fejleszteni.

Amennyiben nem passzívan szemlélnéd ezeket a dolgokat, hanem kérdéseid is lennének, a Lépjünk szintet a nyelvtanulásban csoportban ezeket bármikor felteheted.

Sikeres nyelvtanulást!

 

 

    Ha szeretnél hozzászólni a fenti témához, tedd meg itt:

    0 hozzászólás

    Egy hozzászólás elküldése

    Kapcsolódó cikkek

    A próbavizsga

    A próbavizsga

    Miért érdemes próbavizsgát tenni egy ‘éles’ nyelvvizsga előtt? A bejegyzésben elolvashatod, milyen előnyökkel jár, ha először egy próba-nyelvvizsgára fizetsz be.

    6. témakör: Értékesítés

    6. témakör: Értékesítés

    Mennyire szakmai egy szakmai nyelvvizsga? A bejegyzésből megtudhatod, milyen ismereteket kell elsajátítanod az ‘értékesítés’ témakörhöz, ha szakmai nyelvvizsgára készülsz.

    Csöbörből vödörbe?

    Csöbörből vödörbe?

    Ahogy az egyetemisták és az idegennyelv tanulás helyzetét elnézem – szerintem igen. Nagyon is. 20 éve vagyok nyelvtanár egy egyetemen. 20 éve nézem a kínlódást az egyetemeken történő nyelvoktatással kapcsolatban – voltak jó pillanatok, döntések, de sajnos ezek nem voltak hosszú életűek. A bejegyzésben a jelenlegi helyzetről írom le a véleményem, remélem, sok gólyához eljut.

    10 dolog, amiből kiderül, vizsgaérett vagy-e

    10 dolog, amiből kiderül, vizsgaérett vagy-e

    Ha már meghoztad ezt a (helyes) döntést, hogy szakmai nyelvvizsgát teszel, ne puskázd el a lehetőséget. Sokan próba-szerencse alapon cselekednek: befizetik, hátha sikerül. Ha nem, max. elbukják a vizsga árát, és automatikusan befizetik a következő vizsgát – ami így halmozva azért nem egy kis összeg.
    Ha Te nem így szeretnéd intézni, – mert sokkal jobb dolgokra is el tudnád költeni a pénzt – és szeretnéd, hogy elsőre meglegyen a nyelvvizsga, olvasd végig az alábbi ’ellenőrzőlistát’.