Szaknyelvi blog
Nyelvvizsga előtt állóknak
Tanácsok, tapasztalatok, tippek
1. Témakör: egyetemi tanulmányok
A bejegyzés pár mondatban összefoglalja az ‘egyetemi tanulmányok’ témakör néhány gondolatát és kulcsszavait. A feladványok megoldásait is megtaláljátok benne.
Csöbörből vödörbe?
Ahogy az egyetemisták és az idegennyelv tanulás helyzetét elnézem – szerintem igen. Nagyon is. 20 éve vagyok nyelvtanár egy egyetemen. 20 éve nézem a kínlódást az egyetemeken történő nyelvoktatással kapcsolatban – voltak jó pillanatok, döntések, de sajnos ezek nem voltak hosszú életűek. A bejegyzésben a jelenlegi helyzetről írom le a véleményem, remélem, sok gólyához eljut.
A Zöld út nyelvvizsga – ahogy egy vizsgáztató és felkészítő nyelvtanár látja – 2. rész
Ebben a bejegyzésben a vizsgafeladatokat szeretném olyan szempontból röviden bemutatni , hogy mire kell odafigyelned a felkészülés közben és a feladatok megoldásánál.
10 dolog, amiből kiderül, vizsgaérett vagy-e
Nyakunkon a nyelvvizsga időszak és nyilván sokan gondolkoznak azon, hogy ideje lenne már letenni a diplomához megkövetelt szakmai nyelvvizsgát. Sokan próba-szerencse alapon élik ezt meg: befizetik, hátha sikerül. Ha nem, elbukják a vizsga árát, ami azért nem egy kis...
Miért kell szaknyelvet tanulni? 2.0
Egy korábbi bejegyzés átdolgozása arról, miért érdemes szaknyelvet tanulni az egyetemen, és miért milyen segítséget kaphatsz, ha érdekel a gazdasági szaknyelv, de az egyetemi nyelvórák nem váltották be a hozzájuk fűzött remények.
Zöld Út általános nyelvvizsga
Hallottál már róla? Nem? Nem csoda, hiszen egy teljesen új fejlesztésű nyelvvizsgáról van szó. Annyira új, hogy 2023 őszén lesz az első éles vizsgaidőszak.Elsőre azt gondolhatnád, hogy minek, hiszen van már elég a piacon. A bejegyzésből viszont kiderül, miben újszerű, és miért vizsgázóbarát ez a nyelvvizsga.
Általános C1 vagy szakmai B2?
Melyik nyelvvizsga legyen? Általános C1 vagy szakmai B2? Az attól függ, miért szeretnél nyelvvizsgát szerezni. A bejegyzésben segítséget kaphatsz ahhoz, hogy a számodra legmegfelelőbb döntést hozd meg.
Mini tréning: Szakmai kiállítás és vásár
Pár nap alatt elvégezhető mini tréning azoknak, akik a közeljövőben nemzetközi szakmai vásárra készülnek, és az angol vagy a német szakmai nyelvtudásukat szeretnék felturbózni. A tréning tartalma: szavak, szókártyák, gondolattérképek, gyakorló- és példamondatok, gyakorlási lehetőség. A tréning ismereteit szakmai idegennyelv-tanuláshoz, nyelvvizsgához is remekül fel lehet használni.
Szaknyelvi csomag Zöldfülűeknek? Mi ez?
Minden benne van, amire szükséged lehet a boldoguláshoz: szókincs, szóbeli és írásbeli kommunikáció elméletben és gyakorlatban is. Ideális munkahelyi szaknyelvhez, egyetemi tanulmányokhoz, különösen ‘szaknyelvi kezdőknek’.
Miért érdemes szaknyelvet tanulni?
Azt senki nem vitatja, hogy egy villamosmérnök, egy orvos vagy egy kőműves értse azokat a dolgokat, amikről a szakmával kapcsolatban, munkavégzés közben beszélnek. Magyarul.
Ugyanez elvárható lenne egy közgazdásztól egy HR-estől vagy egy agrármérnöktől: ha nemzetközi közegben meg kell szólalniuk, vagy írásban kell kommunikálniuk, elvárható lenne, hogy ne konyhanyelven társalogjanak egy szakmai témával kapcsolatban, hanem az adott szakma szaknyelvén.
Gorm szaknyelvi tréningek
Mire használhatók az angol és német gazdasági szaknyelvi tréningek? Kinek szólnak? Miért jobbak, mint a többi? Miért lesz számodra hasznos elvégezni a tréningeket? Ezekre a kérdésekre kaphatsz választ, ha elolvasod a bejegyzést.
Nem sikerült a nyelvvizsgád?
Sikertelen lett a nyelvvizsgád? Annyi baj legyen. Egy nyelvvizsga nem azt méri, hogy megtanultál-e mindent, amit lejegyzeteltél. Fogd fel egy tapasztalatszerzésnek és tanulj belőle: nézd meg az eredményt, vond le a következtetéseket és legközelebb csináld másképp. Hogy hogyan? A bejegyzésből kiderül.